DANĚ | PORADENSTVÍ | KOMPLETNÍ ÚČETNÍ SERVIS

V roce 2020 opět dochází již ke třetímu snížení DPH, daňový balíček má pomoci firmám postiženým koronavirem , tj. hotelům , restauracím, fitness , divadlům a sportovním akcím :

  1. Od 1. 1. 2020 došlo ke snížení sazby DPH z 15 % na 10 % u dodání tepla a chladu.
  2. Od 1. 5. 2020 došlo v druhé vlně snižování k přeřazení některých položek do 10% sazby daně – zejména se jednalo o stravovací služby, točené pivo, vodné, domácí péči, úklid a mytí oken v domácnostech, opravy obuvi, jízdních kol, oděvů, kadeřnické služby ..
  3. Od 1. 7. 2020 došlo k dalšímu přeřazení některých služeb z 15% sazby do 10% sazby DPH.

Snížení z 15% do 10% sazby DPH nastalo fakticky tak, že dochází k přeřazení některých služeb z přílohy č. 2 zákona o DPH (služby podléhající první snížené sazbě daně – 15 %)do přílohy č. 2a zákona o DPH (služby podléhající druhé snížené sazbě daně – 10 %).

Často se setkávám s názory, že pomoc státu je nedostatečná , firmy očekávají další kompenzace i na podzim, jinak prý jen stěží přežijí.

Například Německo od 1.7.2020 dočasně snížilo základní sazbu DPH z 19% na 16 % a sníženou sazbu DPH z 7% na 5% …. a současně vyzvalo výrobce, aby snížili ceny…..

Snížení základní sazby DPH v Německu by mělo motivovat daňové poplatníky aby zde více utráceli, očekává se vyšší poptávka německých firem. Navíc toto opatření přispěje k zotavení české ekonomiky, která je tak silně provázána s německou ekonomikou. Do Německa již nyní jezdilo hodně Čechů za levnějším spotřebním zbožím, přičemž zlevnily pohonné hmoty. Redukce sazby DPH potrvá až do 31.12.2020.

Na české spotřebitele mohou dopadnout další připravované změny německého daňového řádu- Německo chce zatížit vyšší daní nová auta s vyšší produkcí oxidu uhličitého a naopak zvýhodnit „ekologická“ elektroauta.

Takový pokles poptávky po těchto méně ekologických vozech by pak mohl znamenat snížení cen automobilů v ČR. Kdo tedy uvažuje o koupi nového auta, vyplatí se mu vyčkat….