DANĚ | PORADENSTVÍ | KOMPLETNÍ ÚČETNÍ SERVIS

V letošním roce došlo k již dlouhou dobu avizovanému zdražení povinného ručení. Zdražení oznámilo  6 největších pojišťoven, ostatní zatím vyčkávají a sjednávají smlouvy s odloženým počátkem nejdéle 3 měsíce.

Důvod ke zdražení povinného ručení je snad každému jasný- 2 roky trvala cenová válka pojišťoven, předháněly se v poskytování slev, fiktivních bonusů pro špatné řidiče, asistenčních služeb a různých dárků pro nové klienty, až došlo k tomu, že sice některé pojišťovny skutečně získaly větší počet klientů s povinným ručením, ale s nimi i větší počet pojistných událostí, a současně poklesl objem vyinkasovaného pojistného. Je tedy jasné, taková politika se nemůže pojišťovnám dlouho vyplácet.

Letos si tedy každý řidič připlatí na povinném ručení řádově stokoruny, tj. 3-5% navýšení povinného ručení. Pojišťovny prozíravě toto navýšení mají ošetřeno v pojistných podmínkách, takže s tím opravdu nic nenaděláte. Berte to jako fakt, že se v posledních letech vše jen zdražovalo a  jen povinné ručení snad jako jediné zlevňovalo.

Pojišťovny ročně vyberou na pojistném okolo 20 miliard Kč a na škody vydají pouze 10 miliard Kč. Vypadá to tedy, že by zdražení povinného ručení vůbec nebylo nutné, nicméně počet vážných nehod  každoročně roste a pojišťovny musejí tím pádem odvádět více peněz do rezervních fondů. Podle údajů pojišťoven se za posledních 6 let cena povinného ručení snížila o 26 %, takže toto zdražení není  zas tak drastické.

Další zdražení povinného ručení se dá očekávat po schválení novely zákona o pojišťovnictví,

která stanovuje povinnost pojišťoven přispívat hasičům na obnovu techniky. Toto zdražení by mělo být cca 5%.