DANĚ | PORADENSTVÍ | KOMPLETNÍ ÚČETNÍ SERVIS

Elektronická evidence tržeb : E-TRŽBY

Elektronická evidence tržeb (EET) má malé zpoždění. Ministerstvo financí zveřejnilo, že prodlouží dobu účinnosti zákona ze tří měsíců na sedm. Pravděpodobně by tak zákon měl být účinný od půlky příštího roku 2016. Pokud vůbec bude schválen…

Andrej Babiš marně přesvědčuje podnikatele i veřejnost, že zákon přispěje k narovnání podnikatelského prostředí a výrazně zlepší výběr daní. Dle hrubých propočtů ministerstva financí má být výnos pro stát až 10 miliard korun ročně. Je tomu ale opravdu tak ?
Otázka však je, jaké budou náklady státu na zavedení systému EET a jaké budou vstupní náklady pro některé živnostníky – mohou jít až do desítek tisíc korun. Dalším, pro malé živnostníky pravidelným nákladem bude např. poplatek za připojení k internetu, které si takový drobný obchůdek někde na vesnici bude muset zařídit.
Na straně státu pak vzniknou náklady na servery, software, údržbu SW, mzdy nových zaměstnanců, atd.
V konečném stádiu se má EET dotknout zhruba 500 – 600 000 subjektů, přičemž všichni budou mít povinnost tržbu online evidovat na serverech finanční správy, která ihned pošle zpět unikátní kód transakce. Ten „vyjede“ z pokladny na účtence .
Babiš také uklidňuje veřejnost, že finanční úřad uvidí pouze údaje, ze kterých nelze vyčíst nic víc, než informace o transakci. Tedy DIČ plátce, číslo transakce, základ daně, sazbu daně, daň a čas, kdy se zdanitelné plnění uskutečnilo.
Finanční správa již oznámila že zkracuje název na „e-tržby“ a přidává slogan „MÁ DÁTI. DAL“ .
Takže pro živnostníky kromě příslušného hardwaru (pokladna, zařízení pro snímání platebních karet, chytrý telefon/tablet a tiskárna), bude v každém případě nezbytně nutné připojení k internetu.
Mobilní operátoři se už těší na to až budou moci často vystrašeným podnikatelům nabídnout řešení „all-in-one“, tedy za předpokladu, že jim ho náležitě zaplatí.
Babiš proto slibuje těmto živnostníkům jednorázovou slevu na dani ve výši 5 000 Kč. Jenomže ten, kdo aktuálně nemá žádné vybavení, které by se dalo do EET zapojit, zaplatí zcela určitě víc. A pokud si zvolí komplexní řešení od mobilního operátora, bude zase platit pravidelné měsíční poplatky. Bude to sice jen „pár stovek“, ale celkově to hodí pěkný balík, vyšší než je „Babišova sleva na dani“